Mysłowice – miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Patronem miasta jest ustanowiony bullą papieską w roku 2000 św. Jan Chrzciciel. Postać świętego umieszczona jest również w herbie miejskim zatwierdzonym przez MSW RP w 1937 roku i opublikowanym w Monitorze Polskim nr 130, poz. 207
Położenie
Miasto leży w obrębie Wyżyny Katowickiej i Pagórów Jaworznickich, położone jest w południowej części Wyżyny Śląskiej.
Mysłowice graniczą od zachodu z Katowicami, od północy z Sosnowcem, od wschodu z Jaworznem, a od południa z Imielinem oraz Lędzinami.
Warunki hydrograficzne
Przez miasto przepływa Czarna Przemsza, która w pobliżu Mysłowic łączy się z Białą Przemszą, tworząc Przemszę. Przez miasto przepływa także Bolina oraz Rów Kosztowski.
Podział administracyjny
Mysłowice podzielone są na następujące osiedla:
* Bończyk – Tuwima
* Brzezinka,
* Brzęczkowice
* Centrum
* Dziećkowice,
* Janów Miejski - Ćmok
* Kosztowy,
* Krasowy,
* Larysz i Hajdowizna,
* Morgi
* Piasek
* Słupna
* Stare Miasto
* Szopena – Wielka Skotnica
* Wesoła – Ławki
piątek, 12 listopada 2010
Na drodze prowadzącej do mostu graniczącego z Mysłowicami stała kapliczka, którą w 1745 r. ufundował Jan Jarlik. Przedstawiciel zamożnej rodziny znany wówczas z uprawiania rzemiosła garncarskiego postawił dowód wdzięczności za pomoc w uwolnieniu jego przodka do którego przyczynił się mysłowicki proboszcz Jan Goleniowski. Kapliczka Jarlików została zrekonstruowana w innym miejscu i obecnie zdobi Plac Wolności. W 2000 r. została poświęcona patronowi miasta i stała się jednym z symboli Mysłowic. Kapliczka stoi na wzniesieniu, na którym widnieje symboliczny kawałek muru obronnego. Razem z podświetlaną fontanną i niewielką kładką tworzy współczesny wizerunek miasta. Posąg patrona miasta znajduje się również w samym jego centrum tzn. prostokątnym rynku pokrytym kostką brukową.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz