Mysłowice – miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Patronem miasta jest ustanowiony bullą papieską w roku 2000 św. Jan Chrzciciel. Postać świętego umieszczona jest również w herbie miejskim zatwierdzonym przez MSW RP w 1937 roku i opublikowanym w Monitorze Polskim nr 130, poz. 207


Położenie

Miasto leży w obrębie Wyżyny Katowickiej i Pagórów Jaworznickich, położone jest w południowej części Wyżyny Śląskiej.

Mysłowice graniczą od zachodu z Katowicami, od północy z Sosnowcem, od wschodu z Jaworznem, a od południa z Imielinem oraz Lędzinami.

Warunki hydrograficzne

Przez miasto przepływa Czarna Przemsza, która w pobliżu Mysłowic łączy się z Białą Przemszą, tworząc Przemszę. Przez miasto przepływa także Bolina oraz Rów Kosztowski.

Podział administracyjny

Mysłowice podzielone są na następujące osiedla:

* Bończyk – Tuwima

* Brzezinka,

* Brzęczkowice

* Centrum

* Dziećkowice,

* Janów Miejski - Ćmok

* Kosztowy,

* Krasowy,

* Larysz i Hajdowizna,

* Morgi

* Piasek

* Słupna

* Stare Miasto

* Szopena – Wielka Skotnica

* Wesoła – Ławki

wtorek, 11 stycznia 2011

KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO KRZYŻA


Usytuowany u zbiegu ulic świerczyny i Bytomskiej kościół świętego Krzyża stał się kościołem parafialnym dopiero w 1978 roku. Wcześniej była to kaplica i stacja duszpasterska. W 1590 roku pojawia się wzmianka o kaplicy świętego Krzyża, która 130 lat później uległa zniszczeniu. W 1740 roku, staraniem ks. Antoniego Mieroszewskiego odbudowano drewniana kaplicę. Gdy w drugiej połowie XVIII wieku rozbudowywano kościół NMP, kaplica pełniła rolę kościoła parafialnego. W 1810 wzniesiono obecny kościół z kamienia. Jest to budynek o rzucie centralnym, na planie ośmioboku, z dwoma przybudówkami, zwieńczony ośmiopolową kopułą w kształcie dzwonu z latarnią, nakrytą wysoką, cebulastą banią, wykończoną metalowym, ażurowym krzyżem maltańskim. Wyposażenie stanowią: trójosobowa, barokowa grupa rzeźbiarska z XVIII w. Ukrzyżowania (Chrystus, Matka Boska i św. Jan), z dawnego ołtarza głównego; barokowa rzeźba Chrystusa z okowach również z XVIII w. oraz kropielnica z piaskowca, znajdująca się w kruchcie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz