Mysłowice – miasto położone w południowej Polsce, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Patronem miasta jest ustanowiony bullą papieską w roku 2000 św. Jan Chrzciciel. Postać świętego umieszczona jest również w herbie miejskim zatwierdzonym przez MSW RP w 1937 roku i opublikowanym w Monitorze Polskim nr 130, poz. 207


Położenie

Miasto leży w obrębie Wyżyny Katowickiej i Pagórów Jaworznickich, położone jest w południowej części Wyżyny Śląskiej.

Mysłowice graniczą od zachodu z Katowicami, od północy z Sosnowcem, od wschodu z Jaworznem, a od południa z Imielinem oraz Lędzinami.

Warunki hydrograficzne

Przez miasto przepływa Czarna Przemsza, która w pobliżu Mysłowic łączy się z Białą Przemszą, tworząc Przemszę. Przez miasto przepływa także Bolina oraz Rów Kosztowski.

Podział administracyjny

Mysłowice podzielone są na następujące osiedla:

* Bończyk – Tuwima

* Brzezinka,

* Brzęczkowice

* Centrum

* Dziećkowice,

* Janów Miejski - Ćmok

* Kosztowy,

* Krasowy,

* Larysz i Hajdowizna,

* Morgi

* Piasek

* Słupna

* Stare Miasto

* Szopena – Wielka Skotnica

* Wesoła – Ławki

wtorek, 11 stycznia 2011

UKŁAD ARCHITEKTONICZNY STAREGO MIASTA WRAZ Z RYNKIEM


Układ Starego Miasta jest typowy dla lokacji średniowiecznych: prostokątny rynek, na którym do roku 1855 stał drewniany budynek ratusza; z rynku wybiegają cztery ulice, przy czym główny trakt komunikacyjny prowadził poprzez dwie przeciwległe bramy. W przypadku Mysłowic były to - brama krakowska i brama bytomska, a obronę stanowiła rzeka oraz linia umocnień (np. dzisiejsza ulica Wałowa).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz